به گزارش فلزآنلاین در اخبار بازار آهن، اصلاح نرخ پایه ورق های فولادی و کاهش فاصله قیمت بین بورس و بازار داغ ترین موضوعاتی است که می توان به آن پرداخت. همین اتفاق برای برهم خوردن اوضاع ورق در بازارآهن کافیست تا به راحتی به توان جهش قیمتی را در اعلام بهای نهایی نظاره کرد. از این حیث اگرچه روز گذشته بسیاری از بنگاه ها از اعلام قیمت امتناع می ورزیدند اما شنیده ها  جسته گریخته حاکی از  افزایشی در حدود ۴۰۰الی ۵۰۰ تومان به ازای هرکیلو محصول ورق در بازار می باشد.

فعالان بازار بعد از مدت ها به این نتیجه رسیدند که کمبود ورق در کشور محضر می باشد و اکنون نیز با تاخیر فراوان به فکر ایجاد ظرفیت جدید در تولید ورق افتاده اند تا به طریق بتوانند به توازان در زنجیره فولاد کمک کرده و از خام فروشی دور شوند. سالیان متمادی بوده که زنگ خطر کمبود ورق های عریض در کشور به صدا درآمده و مسئولان با تدبیر واردات این محصول در صدد تامین کسری آن در داخل می باشند اما نکته جالب توجه تظاهر صنایع بالا دست داخل بوده که قادر به تامین نیاز کشور نبودند ولی  با تبلیغات نجومی اعلام می کردند نه تنها ظرفیت اضافی داشته  بلکه قادر به صادرات نیز می باشند از این رو واردات را با تعرفه های سنگین تا ۲۰ درصد مواجه کردند و عامل نایابی و گرانی همزمان در بازار شدند.

کارشناسان بازار معتقدند که محل احداث کارخانجات جدید حتما باید در استان های جنوبی کشور باشد که هم آب دارد و هم دسترسی به آب های آزاد که بتواند در صورت لزوم مواد اولیه را وارد کنند و در صورت وجود ظرفیت اضافی به راحتی محصول خود را صادرات کنند و هم برای دسترسی به آب شیرین آسیبی را به منابع آبی کشور وارد نکنند.